mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

write 54+63 as the product of the gcf of 54 and 63 and another sum
important innovations and discoveries contributing to change during the Neolithic revolution
The cell mechanism of "active transport" involves the transport of insoluble chemicals across the membrane with protein acting as the carrier.
What is bigger 2/5 or 2/8
In the Treaty of Guadalupe-Hidalgo, the United States A. acquired most of the land owned by Mexico. B. established Texas as an independent republic. C. paid $15
How did Progressives try to increase citizen participation in government and promote equality?
List two general properties of molecular compounds
Which of the following is an example of improved functioning as related to the benefits of muscular strength and endurance training? a. having stronger bones b
Which method can be used for separating a mixture of sand and salt? a. evaporation b. magnetism c. distillation d. filtration
When media producers create texts for specific audiences, they are _____ their media. A. influencing B. targeting C. biasing D. criticizing