hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this question
Disparities in health care
Help on this please
Winds generally flow away from the equator and toward the poles. What transfer does this flow of wind cause? A. an energy transfer, with heat energy moving towa
What is g(21) equal to? g(t) = t-6/3 g(21) = [1]
for the given expression, use the Commutative Property of Multiplication to enter an equivalent expression. a b =​
The schedule of reinforcement in which a set number of responses must be made for each reward is called a. fixed ratio. b. fixed interval. c. variable ratio. d
The rules of a group are based upon the religious beliefs of the majority of that group. True False
I need help on number 4 I got it wrong
kristy ran 24 laps in chairity run and then walked 0.2 kilometer to the presentation table. The total distance Kristy traveled was 29.6 kilometers. What was the