jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Seal Polymer Industries (SPI) sold two freight containers of latex gloves to Med-Express, Inc., a company based in North Carolina. When Med-Express failed to pa
Only green organisms have chloroplasts, so do green frogs and toads have chloroplasts??
Proportional ratios are like equivalent fractions, but
What characteristics do economists use to categorize goods into groups?
What is the decimal expansion of 7/15
Not one of the original thirteen colonies except ____ was formally planted by the British government.
Eight hours of sleep each night are recommended for teenagers. Is this a verb or a verb phrase
Which fraction is equivalent to the fraction shown by this model. 12/9​
Verbs that form their past and past participle by adding ed, d, or t to the present are called _____ verbs.
(7) A 2500 lbm car moving at 25 mi/hr is accelerated at a constant rate of 15 ft/s2 up to a speed of 50 mi/hr. What is the force and total time required?