camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

Given: ∆ABC is isosceles m∠ACB = 120° M ∈ AB , CM = 12 m∠BMC = 60° Find: AB
Explain how myofibrils are organized into a muscle?
Why did federalist members of congress pass the judiciary act of 1801?
How did race and class shape women’s experiences in the colony all societies of north and South America
The organ is the simplest level of organization of organisms.
Who made and sold arrows in elizabethan england?
Which kind of exercise targets muscle cells instead of the cardiovascular system to meet the rapid demand for energy?
____________expansion is typically applied to a mix when we want to add clarity and definition to the loudest parts.
25 Pts! Calculus Problem! Find y′ if x = sin(x + y)
(true or false) All trapezoids are quadrilaterals