amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

the biomolecule whose function is short-term energy storage
Who asked Lewis and Clark to lead an exploration of the western United States?
The president appoints new foreign ambassadors to China. According to the U.S. Constitution, what must happen before they can serve?
Amelia's mom baked 48 cookies. After Amelia and her friends walk through the kitchen, there are 18 cookies left. what is the percent increase in the number of a
Which element of Greek tragedy refers to the tragic flaw within the protagonist that helps bring about his or her downfall?
The scale of a map is 1 in : 500 miles. City A is 650 miles from city C. How far is its distance on the map
Individuals should participate in activities __________ to improve cardiovascular fitness.
Which of the following uses a nonrenewable energy resource to generate energy? A. nuclear power plant B. wind farm C. fireplace that burns wood D.
Which two key principles of government are included in the Declaration of Independence?
16/6 to mixed fraction