charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

The coordinate point F(-8, 0) after a dilation with scale factor of 0.25, centered at the origin, becomes the point O (-2,0) O (-2, 0.25) O (2, 0.25) O (2,0)​
PLEASE HELPP I REALLY NEED IT​
What was Vargas' mission in Santa Fe? 1.Vargas returned with settlers . 2.Vargas returned to bring the military to punish the Pueblos, 3.He claimed Santa Fe for
can you help me with this question plz​
Hello!! Any topic for making a presentation about any subject ?? Please I need ideas
help asap!! question in pic! will give brainliest!
PLSSS HELLPPP MEEE ITS TIMED!!!
Comma, Period, No Comma, or “;” this thing???
Select the correct answer from each drop-down menu Which terms complete the statements given below? Pathogenic strains of E. coli cause a ( respiratory, skin, g
Marks of 12 students in a unit test are given as 4, 21, 13, 17, 5, 9, 10, 20, 19, 12, 20, 14. Assume a mean and calculate the arithmetic mean of the data. Assum