ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Which type of government passes laws to protect the rights of its citizens? anarchism pluralism totalitarianism
PLEASE HELP! Lines a and b are parallel. What is the measure of angle b?
la provincia de Mendoza
What nonprint information medium consists of conversations of questions and answers? a. an editorial b. an interview c. a documentary d. a television news progr
Mary has six cards whose front sides show the numbers 1,2,3,4,5, and 6. She turns the cards face-down, shuffles the cards until their order is random, then pul
Hugo by the soccer ball for $15 plus 8.75 % tax.greg buys a football for $20 plus 8.75% tax . what is their total including tax
A member of which minority group is least likely to be the recipient of a doctorate in the field of psychology?​
Answer quickly for 5 star and brainliest! What is the missing value in each equation? (see photos)
Defensive strategies focus on ways to score points against the opposing team. True or False
Describe John F. Kennedy's short term as President. Mention some of his accomplishments. In at least 100 words.