ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Are all Narcissists pathological liars?
Which sentence has no errors in the use of quotation marks? A. Mr. Thompkins said "boys, can you rake the leaves, too?" B. She told me "you don't know what you'
Quick help, please? What is the significance of the similarities and differences between William Kamkwamba's story and Calvin Stanley's story? All I need to kno
What is the climate like in the Himalayas, India?
Tamala had a bad day because she forgot her wallet keys, sunglasses, and backpack at home. What correction, if any, should be made to this sentence? A. Remove t
Which sense organs do reptiles use in finding prey?
the mood of the poem "The Hollow Men" can best be described as a) dark and somber b.) moving and hopeful c.) violent and energetic
Mark if the statement describes an event or belief that led to the Crusades. A. The Byzantine emperor requested help from the pope. B. One of the English kings
is 4 m greater or less than 400 dm
Enter the value of p so the expression 5/6-1/3nis equivalent to p(5-2n).