Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

In Coach Bryant’s math class, he had his students create a net of a cube. An example of the net is below. Net of a cube. The measurements for each side 2.5 in.
Carolyn was training for cross-country season on an indoor track. During her workout, she ran 24 laps around a track that measured 110 meters. What was the tota
Which of the following is not one of the bases of DNA? Adenine Cytosine Ribosine Guanine
I just got an assignment from my French teacher telling me to go to any site where you can talk to people and ask them what the time is in French and get answer
Why was Great Britain the launch pad for the industrial revolution
What is the theme of "The Story of the Fisherman"?
Find X plz plz help i really need it
What does Anne Frank learn about herself during her time in the Annex?
A certain microorganism has a diameter of 1.03 x 108 cm. How is this number written in standard decimal notation?
Please Helppplpppppp