Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

The _plan favored states with large populations
What international challenge was the most important for the United States to move the country and other countries forward after the war? Solving economic matt
help please thanks so much!
y-288.60=2 (x-19.95)​
what is schlesinger worried about in this passage?
if all the lysomes within a cell suddely ruptured what could occur?​
5. The health insurance company will pay 90% of the knee replacement surgery for Mrs. Pollard, after she pays a $500 deductible. The cost of her surgery is $31,
Benjamin kicks a ball off the ground, and the ball travels at an initial velocity of 48 feet per second. An equation is used to model the height, in feet, of th
How many moles of MgCl2 are there in 343 g of the compound?
- Which of the following statements is false? An increase in temperature willa. increase the molecular weight of the gas.b. increase the velocity of the gas mol