giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME WITH THIS PLEASE!!!!!
Montgomery equipment rental company received​ $1,000 cash from a​ customer; the amount was owed to the business from the previous month. what is the effect of t
Why don’t metals break when hit with hammer
please help me w this one multiple choice question (Principles of Business (P.O.B.)​
Please help, I need to complete a bunch of work by tomorrow, please show your work if possible. Simplify 45m^2n^4 --------------- 18m^4n^3 A. 5m^6n^7
in the sq4r method of reading text what is the purpose of reciting A. to practice answering questions B. to preview material before reading it C. to question t
Historically, _____. 1.Earth's climate has been stable since the atmosphere was formed 2.Earth's climates have changed and a likely to change in the future 3.E
HELP ASAP PLEASE (MAX POINTS)
what does this cartoon mean? please
La maestra de educación física __________ (entregar) el examen. entregas entrega entregamos entregan