hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

The area of a circular Garden is 3850cm^2. Find the length of wire of sturns.​
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
10. Composite volcanoes a. are sometimes called layered volcanoes. b. have narrow bases. c. have less steep slopes as they approach the top d. are one of the le
What is Half of 3/4 pounds of chocolate chip cookies
A flagpole stands atop a building. From a point 10' away from the base of a building, the angles of elevation of the top and bottom of the flagpole measure 80 d
Which is the order of the flow of energy from its production within the sun until it reaches Earth? (1 point) O nuclear fusion; radiation; convection currents o
Which change will most likely increase the rate of a chemical reaction? lowering the temperature of the reactants adding an inhibitor to the reactants increasin
41 ÷ 533 long division r what
why are teen girls the most at risk of low iron​
what can visible light and ultraviolet light do together