averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

In a box of eight donuts, two have pink sprinkles. Express the percent of the donuts in the box that have pink sprinkles
What is the constant proportionality y/x
When solving a quadratic, how can x equal 2 different things? What is x?
The total factory overhead for Big Light Company is budgeted for the year at $807,500. Big Light manufactures two different products - night lights and desk lam
Please help! You pick a card at random. Without putting the first card back, you pick a second card at random. What is the probability of picking a 3 and then p
Hi how the day the beat ford to eat ?
Explain why exercise is an important component of good physical fitness.
The percent markup on a video game is known to be 108% based on cost. If the seller paid $35 for one, then what would be the corresponding percent markup based
Because grasslands are less diverse than tropical forests and have deep root systems, after a fire they tend to exhibit and a. high inertia; low resilience b. l
Create a single list that contains the following collection of data in the order provided: [1121, "Jackie Grainger", 22.22, 1122, "Jignesh Thrakkar", 25.25, 112