electricbluemonster electricbluemonster
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Alexis sold boxes of homemade granola bars for $8.50 each. It costs her $2.25 to bake and
package each box of granola bars. What was her profit from selling each box of granola bars?

Respuesta :

Chisholmtriniti
Chisholmtriniti Chisholmtriniti
  • 04-01-2021

Answer:

6.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Augustus is an important figure in Roman history because he __________. A.) abolished the Senate and assumed its powers B.) greatly increased Rome's empire by m
3 angles form a straight line. 1 angle measures 90 degrees another angle measures 26 degrees. what is the measure of the 3rd angle?
Which word is most nearly opposite in meaning to righteous? a. honorable c. unethical b. immortal d. reliable
Which recursive formula can be used to generate the sequence shown, where f(1) = 9.6 and n > 1? 9.6, –4.8, 2.4, –1.2, 0.6, ..
Add: (x^3+x^2 ) + (2x^3-5x^2)
How many sides does a hexagon have? A. 5 B. 6 C. 7 D. 8
Jonah is looking over his credit card statements from the past couple of months. Last month's balance was $95. This month, it was $76. What was the percent of d
Which of the following sentences contains an infinitive? A. Heather wants to go to the store with us. B. Dave will take us to the field before the game. C. Let
what is 6.549 to the nearest tenth
15% off from $32.50.