erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT a language ideology? Group of answer choices Children of Chinese immigrants who are not fluent in their parents’ language are le
Find the factors of f(x), given that x = −2 is a zero. f(x) = x3 + x2 − 14x − 24
Setting of the story the cruel hunters
9,7,5,3 to 14 th term
elena has a rectangular plank of wood that is 31 inches long.She creates a ramp by resting the plank against a wall with a height of 19 inches. using pythagoras
What is the answer to number one
how to solve this inequality X^2(1-X)​
convert the given fractional numbers to percents b) 5/4
How does the text feature help the reader better understand David Livingstone's story as it is told in into the unknown by Stewart Ross?
How does it support Wiesel’s main idea about indifference ?