aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Which aspect of hexagonal writing leads you to consider works that have similar elements? evaluation analysis of literary devices personal allusions literary al
How do you multiply a percentage and a whole no.
When doing a recrystallization what observations would prompt you to perform a hot filtration?
Can you change 13/6 into a mix number?
Which of the following is a way that Hinduism is different from Buddhism? A. Hinduism does not teach the belief in reincarnation. B. Buddhism does not t
The issue of poaching continues to be a problem in Africa, long after many people believed it has been a problem that was solved true or false?
What did Michael J Fox resolve to do after he shared his situation with the public
Please help me with both!!
A student brought home 1 box of crayons and 5 reams of paper for $54. She bought 5 boxes of crayons and 3 reams of paper for $50. What is the cost of each box o
What price should a retailer place on an item that costs him $6.95, if he wants a markup of 33%? $