mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Please Help, I need Recipes!!! A grocery shopper who works for Instacart (a platform where people get paid to shop for other people that need groceries) gets pa
Find the length of a diagonal of a square with sides of 14 feet long. [?][feet /
Which of the following best describes cell communication processes that occur when a cell detects a signaling molecule? A. The cell produces hormones that conve
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLY AND 5.0 RATING
What's the difference between sound waves and pressure waves?
Jordie is getting balloons for his aunt's birthday party. He wants each balloon string to be 12 feet long. At the party store, string is sold by the yard. If Jo
what is your impression of Atticus based on lee's descriptions during mayella's testimony?
The body has a number of systems that protect against infection. Which of the following correctly orders four of these systems from most to least foundational?
whats the defintion of physical process
How are shintoism and Hinduism similar to eachother​