sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Pellagra is the deficiency disease associated with.
what impact did the licoln assassination have on histoy
Write a short paragraph in which you evaluate what makes the poem effective and give your opinion of the poem overall.PLEASE HELP I NEED HELPPP
Who was the first woman to be named time person of the year.
How many barrels of oil are in the strategic petroleum reserve.
A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?
Two semicircles are used to make the shaded shape below. One semicircle has a diameter of 12 cm and the other has a diameter of 20 cm.
In poultry _ a knowledge of _ helps a gamer predict the characteristics that the birds _ will have. options: inherited, chromosome, trait, genes, mutation, bre
How to identify Venus and Sirius from the night sky?.
Communication as transmission describes communication as a ______ transfer of information.