brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

There are 112 seats in the school auditorium. There are 7 seats in each row. There are 70 people seated, filming up full rows of seats. How many rows are empty
Is this a compound sentence his mother called to tell him about her impending divorce
Which one of the following statements is not correct? A) in any physical process, such as Dew forming on grass or carbon dioxide subliming, the internal energy
Each person plans to take 2 slices of pizza.mark concludes that he would get more pizza by taking 1 slice from each pizza.instead of 2 slices from the first piz
2my + 7m +7x + 2xy factor by grouping
help please im begging you
What is the least angle of rotation (if possible) for the following figures? Regular pentagon, square,rectangle
the term b is given by formula b=a+(n-1)d solve for n in terms of a b d
What is the difference between a state,country, and continent?
Which angles are coterminal with −6π5 ? Select each correct answer. 14π/5 −16π/5 −π/5 −11π/5