powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

The ________________ is an orchestral piece that is played at the beginning of a larger work such as an opera, oratorio, or suite. it serves to set the mood of
Lines c and d are parallel lines cut by transversal p. Which much be true by the corresponding angles theorem?
Damian spends an evening babysitting for a neighbor. Damian uses four different toys to keep the children occupied. He notices that one of the toys reminds him
If a gas tank is labeled with a capacity of 70 liters, how many U.S. gallons will it hold? (Note: There are four quarts in one gallon.) Round off your answer to
Which statement BEST describes a lifestyle with healthy eating habits? A. John and his family follow a diet plan that consists of healthy foods. If they begin t
Which solution would cause blue litmus paper to turn red?
The ________ revolution was a plant-breeding program in the mid 1900s that dramatically increased crop yields and led the way for mechanized large-scale agricul
What's the 7th term help
What value completes the table?
Why is it important to be able to solve for variables in formulas?