danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

What's the future value of this cash flow stream: $1,200 at the end of year 1, $0 at the end of year 2, and $500 at the end of year 3? the appropriate annual in
The area of the base of this prism is 35cm^2 What is the volume of the prism? A. 210 cm B. 280 cm C. 262 cm D. 336 cm
Natasha has 3 pounds of apples and 2 1/2 of grapes. if she gives 1/3 of her apples to slivie , How many pounds of apples does she have left ?
Sal is making bracelets for a fundraiser he uses 6 inches of yarn per bracelet how many bracelets can sal make with 5 feet of yarm
what is the scientific notation for 72.4
Roberto’s cat weighed 6 3/4 pounds last year.Then the cat gained 1 1/2 pounds.How much does the cat weigh now?
If f = 350i - 250j - 450k6 n and cable ab is 9 m long, determine the x, y, z coordinates of point a
The circular rug is placed on a square floor that is 14ft. The rug touches all four walls. How much of the floor space is not covered by the rug?
An orange emission line is observed at 656.3 nm in the hydrogen emission spectrum. Determine the initial energy level of the electron.
can anybody help me please ????