abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Patriotism can best be defined as __________. A. respecting authority B. love for one’s country C. hatred for another nation D. staying informed on national iss
What's the answer, "If 84 cookies will serve 28 students, how many cookies are needed for 30 students" I need serious help!!!
Why did earlier historians consider the Medieval Period the "Dark Ages"?
5 biscuits cost 30p altogether how much do 7 biscuits cost
chemical reactions that absorb more energy than they release are called
Gregor Mendel’s research formed the basis of the field of genetics. dominance. recessiveness. selective breeding.
which of the following is a characteristic of a public good?
what is 67/100 closer too 0,1/2 or 1
Cold packs are designed to become very cold when activated. When the pack is activated, a chemical reaction occurs to make the temperature of the cold pack decr
if a square has an area of 225 square feet what is the length of each side