rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The simplest and most primitive method of reproduction is what?
Which of the following are functions of a small firm? I. The provision of goods and services. II. The offering of personalised services. III. The production of
PLEASE HELP ?? What is the length of x?
will make bianleast no picture Which of the following side lengths can form a triangle? 23, 28, and 55 24, 24, and 47 15, 30, and 45 8, 17, and 25
Which expression has a positive quotient
(Worth 30 POINTS) Which of the following is true of federalism? It is a system of shared power between states and national governments The sole authority is the
step by step plz 2x^2 + x - 3
What is the time in Accra on longitude 0⁰, when the time in Hargeisa on longitude 35⁰is 2 pm?​
Which inequality is graphed below? Y>_-1/2x+2 Y>-1/2x+2 Y<_-1/2x+2 Y<-1/2x+2
Why does the government get involved in taxing, borrowing and spending? 1 point in order to influence business activity in order to provide government jobs for