americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Which is the correct Lewis structure for the carbonate anion, CO32-? Note, carbon has four valence elctrons and oxygen has six valence electrons.
round off 5642 to the nearest 10​
explain all students should be required to perform one year of community service​
An electronics company is designing the packaging for its latest model of tablet computer. The tablet is shaped like a rectangular prism that is 23.5 centimeter
is -97.5 an interger
When rolling a 6-sided die twice, determine P(sum of 6). twelve thirty sixths seven thirty sixths five thirty sixths two sixths
In the space below, directly compare and contrast the arguments of the two authors—Cato and Hamilton—to answer this question: Which argument is most effective o
Who was with God in the beginning? Group of answer choices Adam Lucifer The Word John
I need help with the explanation of A and B
Components of master budget: Estimates direct labor hours and costs necessary to achieve a desired level of production (no beginning/ending inventory).A) Labor