bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

If the crust of the Earth is thin and can be ruptured, a ________ can form. A.landslide B. volcano C. earthquake D. geyser
Melanoma is a skin cancer that accurate in the melanocyte cells of the body. What could be a cause of melanoma?
What two challenges did harry truman face after ww2?
Identify the sentence that correctly uses one or more transitions to indicate a chronological relationship
a great way to cool food is to constantly do what to the food?
Which statement best describes one impact of the boll weevil
The sum of the first 20 terms of an arithmetic sequence with a common difference of 3 is 650. find the first term
Why is there a natural limit to human population growth?a.Humans cannot impact limiting factors, so population growth must be limited.b.Human population growth
In 1845, new york journalist and armchair expansionist john l. o'sullivan coined the term manifest destiny, by which he meant that
what is Roman Empire govenment