jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

What is a motif? a. a repeated element b. something that is used to stand for something else c. the main idea d. a message or main idea
What's do you call an open attack usually armed
James bought 5 boxes of cookies and 2 cakes at the store for his party. The cakes cost $4 each and his total bill was $28.50, how much was each box of cookies?
How many yards are in 5 miles? A. 5,280 yd. B. 8,800 yd. C. 26,400 yd. D. 1,760 yd.
list five numbers that have 3,5, and seven as prime factors?
7(g-4)=3 slove for g
Kat’s grades were so good that she was already ________ herself as class valedictorian?
Ian has 12.2 ounce bottle of ketchip. He uses 1/20 of the ketchup every time he has a buffalo burger How many ounces of ketchup are left after Ian has eaten 4
I also want to go to Mexico and I am saving for the trip. Identity the sentence that uses commas correctly.
11/40ths simplified in fractions