anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

1. Technician A says that an automotive technician must be a "jack-of-all-trades." Technician B says that the technician's job is seldom boring. Who is right? (
What is the change due if $5.01 is tendered for a charge of $4.21? 1.80 0.80 0.20
Define factors that can change the performance of a polymer, such are additives
The creation and use of GM plants can reduce genetic diversity.A.TrueB.False​
Who were the four Thomases in the English Reformation?
What is the product of -5 and -8
A First Stage in a turbine receives steam at 10 MPa, 800 C with an exit pressure of 800 KPa. Assume the stage is adiabatic and reversible. Find the exit tempera
China has a government communist democratic socialist
What would earth’s temperature be without the Greenhouse Effect? The global temperature would be minus 19 degrees Celsius. The Greenhouse Effect does not affect
How can a physical place change over time?