taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The data set gives the number of hours it took each of the 10 students in a cooking class to master a particular technique. {5, 3, 5, 30, 4, 5, 4, 3, 4, 5} The
Which of the following provisions from the Treaty of Versailles contributed to the outbreak of World War II? a. Estonia, Finland, and Latvia were established as
How many different 3d states does the hydrogen atom have?
Write an equation for the translation of y=|x| 6 units left A. Y= |x+6| B.Y=|x|-6 C.y=|x|+6 D.y=|x+6|
Find the exact length of the curve. y = 3 + 2x3/2, 0 ≤ x ≤ 1
It takes Brian 15 hours longer to build a model car than it takes John. If they work together, they can build the model car in 4 hours. Using complete sentences
What structures connect the individual heart muscle cells?
What was the battle of the coral sea significant for the allies
A Spanish scientist observes that salmon produce more eggs when grown in warmer aquariums. He asks his colleague in the United States to conduct the same experi
9. The Russian psychologist Lev Vygotsky’s theory dealt with the idea that development is mainly determined by language, social context, and adult guidance. Tru