rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the impact of pseudoscientific ideas of race on the Jewish nation by the nazi Germany during the period 1933-1946​
What is the key argument in Naomi Wolf’s Beauty Myth? A. The standards of beauty are becoming more attainable for most women. B. Men should be the only true j
Meet the prepos Find the preposition(s) and drag it to the grey box. the girl from Ipanema Ipanema from girl the
Carbon 14 has a half-life of 5,730 years. If a sample contained 70 mg originally, how much is left after 17,190 years.
Read these excerpts from Fever 1793 and The Summer of the Pestilence. Fever 1793 He picked up a broadsheet and read: "On advice from the College of Physicians:
does a 21.6v battery work with a 24 volt controller
1. State three types of web protocols​
what is mean of 'Revolution'.​
Find the value of x
write the formula of the parabola that has x-intercepts (1.3,0) and (-1.3,0), and y-intercept (0,169)