jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

How Do Clownfish Catch Their Food?
what is 89 divided by 6 in long divison
You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
Why didn't the first stars to form have solar systems with Earth like planets and satellites?
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
How do you think the people conquered by the Romans felt about their new rulers
how do I figure out what 5550/1000
Why did the settlers go to new mexico during manifest destiny?
A sighting from sea level to the top of a lighthouse was 60°. The lighthouse is known to rise 180 feet above sea level. What is the distance (to the nearest foo
If a+b=6 and a-b = 4, what is the value of 2a + 3b?