adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Brinn's rectangular kitchen has an area of 81 square feet. The kitchen is 9 times as many square feet as Brinn's pantry. If the rectangular pantry is 3 feet wid
how to write 70000 written in word form
Which of the following is a health measure taken by the national government to improve public health?
A set of data includes 101 data points ranging from 0 – 200. If the data is split into classes with a range of 20 (1 – 20, 21 – 40, etc), and there are no value
If a store advertised a sale that gave customers a 1/4 discount,what is the fractional part of the original price that the customers will pay?
Increased world competition is one way that farming in the United States changed in the late 1800s. True or False?
Sublimation is the opposite of deposition just as evaporation is the opposite of
what is the estimate of 19% of $53
A pH of 2 indicates a(n) _____.
What is the mean of the set of numbers? {–11, 22, –2, –3} a. –6.5 b. –1.5 c. 1.5 d. 6.5