Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

A 1400kg car moving westward with a velocity of 15m/s collides with a utility pole and is brought to rest in 0.30sec. find the force exerted on the car during t
Carrying a jute bag for shopping (a)Reduce (b) Reuse (c) Recycle
The combination of all forces acting on an object is called a net force. True False
My birthday is may 5th in korean how to say
How did the agricultural revolution changed the way people farmed on their land?
the measure of angle x is 7pi/4. The measure of its reference angle is
In Trial 1, you will use 0.50 g of aluminum, and in Trial 2, you will use only 0.25 g. Why will you vary the amount of aluminum?
Quadratic equation: Your town wants to put a square fountain in the park. The fountain will have a sidewalk around it that is 4 ft wide. The total space that th
Temi rolls two fair, six-sided dice. The two numbers rolled are added to give a total. Work out the probaility that the total is a single-digit prime number.
Help pls!!! Describe two ways to reduce air pollution and slow climate change.