leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

unemployment is an example of which of the following? A.inflation risk B.personal risk C.income risk D.intrest risk
In your opinion, what topics in this course will be most interesting to learn about and why?
The most famous piece of Mesopotamian literature is (1 point) a. the Scribe. b. the code of Hammurabi c. the epic of Gilgamesh d. ziggurat 2. The Egyptians lear
Ocean temperatures _____ year round. A. vary greatly B. slowly increase C. slowly decrease D. remain relatively constant
what is 2906 to the nearest thousand
What equation shows an example of the associative property of addition
31/9 as a mixed number
• Poll taxes • Literacy tests • Threatened violence The measures in the list above all existed in Southern states in order to undermine the content of A the 15t
Which type of folk music is the most prevalent among different cultures?
which word requires a spelling change before adding the sufix -er a fast b merry c smart d buy