weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

many people who live in quebec are part of a movement that seeks what
What are the three particles of an atom?
Sam lived 4 miles from his school. If he rode his bike 2/7 of the distance and then walked the rest, how far did he ride his bike?
how did the Silk Road influence Chinese culture
95% of 160 I need help with this question
What is the difference between the alleles of a gene? A. Their position on the chromosome B. Their amino acid sequence C. Their pentose sugars D. Their base seq
2. Billys teacher asked him to type a report about asian food. Which paragraph format should he use? 3. Billy needs to type bibliography/reference page for the
95% of 160 I need help with this question
the graph shows the straight line with equation y=3x-4 has an x-coordinate of 50 what is the y-coordinate of this point
where does the Ganges River flow into the sea?