eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

is 7.0 greater than 7.03
Carry out the following multiplication (1.38 x 10^2)(2.58 x 10^-7)
how to multiply 396×37
Mrs. Ibara wrote three decimal numbers on the board followed by two blank spaces. Complete the sequence 4.15, 6.3, 8.45 , _____, ______.
Which of the following powers is not specifically granted to the president? a. Serving as administrative head of the nation b. Convening Congress c. Drafting
Is the difference between two negative numbers numbers is always negative.
6.48> 6.4_1> 6.470 whats the unknown digit to make the statement true
Which reaction is exothermic?
What is the answer to 52-x²+x=10?
greatest whole number that rounds to 54,300