diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

a square photo display board is made up of 60 rows of 60 photos each the area of each square photo is 4 square inches how long is each side of the display board
what is the answer to 4/7 x - 3 =6
What is 7/6 in simplest. Form
What is 35.2 written in word form?
Why is it helpful to write numbers in different ways
how do solar system and galaxies differ?
How can I fill do this problem?10x2 tens=_______ones=______
During a magazine review, you scan magazine images and articles to..
What is the inequality -26
Solving linear equations is not for me :b i need to know p - 15 = 13 - 6p