Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help does anyone know how to make op art I have to make it for school and I am a bit confused?
21) John Knox is MOST John Knox is MOST associated with which of these? A) founding the Anglican Church B) heading the Council of Trent ending the Protestant Re
Ustedes ___ todos los Dias A) trabajan B) trabaja C) trabajamos D) trabajo
10 POINTS!!! An airplane takes four hours to travel a distance of 2800 miles with the wind. The return trip takes 5 hours against the wind. Find the speed of th
Did Hitler really pop himself and his family in a bunker?
Organisms that grow on or in other organisms are called a. hosts b. parasites c. autotrophs d. spicules
I NEED HELP ASAP PLEASEEE
Given the expression, 3(y + 1) + 2y, which of the following expressions is equivalent? A 3y + 3 B 5y + 1 C 5y + 3 D 9y + 3
Offering Brainliest, a 5 star review, and a like on your answer, Please help.
An ad with a cartoon toothbrush is likely targeting ____. O A. adults B. dentists C. people over 65 O D. young children