Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Thomas drew a rectangle with an area of 6 square centimeters. what is the greatest possible perimeter for the rectangle ?
Paul graphed the equation y=x. Which point does the graph not pass through? A: (0,0) B: (6,6) C: (9,9) D: (12,14) Why?
22=-11k help solve problem
More Help on math questions? 1. Find the least common multiple of 8 and 12. 2. Write a reduced fraction equal to 60% 3. A cup is 8 ounces. How many ounces is 3/
completing the square v^2 + 4v - 22= 10
Melanies blue notebook cover is 20 centimeters by 30 centimeters. She has a sticker for each letter in her name. Each sticker is a square that measures 2 centi
what would you call the segment that connects the edges of the penny and passes through the center?
ending time: 10:08 am elapsed time: 30 minutes
a store has display will have six rows with 12 containers in each row if 39 containers has been set up so far explain how to find the number of containers that
kira is drawing a map of her state with a scale of 1 inches 30 miles the actual distance between park city and gatesville is 80 miles how far from gateville sho