uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

8) What is the measure of angle A? A) 35.7 B) 30.3 C) 54.3 D ) 59.7Need help!!!(geometry)​
this set of numbers has a mean of 762. fill in the missing number 148, 926, 1804, ____
Solve for k please help me!!!
give me reaction to these two quotes ​
Choose something in nature that you would like to write a poem about. Be creative: it can be free verse or a patterned poem with a set number of stanzas and lin
RCS, Inc. Gross fixed assets 284,950 Inventory 136,500 Accrued expenses 11,850 Accumulated depreciation 82,310 Notes payable 32,570 Preferred stock 8,000 Retain
The graph shows the responses of 80 students who were asked whether they spend too much or too little time watching television. How many thought they watched to
Express the function graphed on the axes below as a piecewise function.
Help me pls the question is in the picture
Calculate the mass (in grams) of 8.56 moles of sulfur.