rebealasgmailcom rebealasgmailcom
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

at the local grocery store a 16 ounce bottle of apple juice cost $3.20 what is the cost of the apple juice per ounce

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 06-09-2016
1 ounce = $3.20/16 = $0.20
Answer Link
albertaretz27
albertaretz27 albertaretz27
  • 27-10-2019

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest common factor of 48 and 54
how do you solve 13y^2-5yx-8x^2
Who traveled to Japan in 1852, setting up two trading posts and opening the country to trade with the West? A. Otto von Bismarck B. Simón Bolívar C. Thomas Jeff
if about 32,834.5 kilobytes of memory is still available how many more pictures can they take
a submarine at the water's surface dropped down 100 ft after thirty minutes at that depth it dove an additional 500 ft what was its depth after the second dive
Certain gases in the atmosphere trap heat on Earth.What is the name of phenomenon?The Greenhouse effectGlobal warmingGlacial meltingCooling period
what is the most important blood cell in your body?
4x+7y= 28 solve for y Not a graphing question
To amplify and express a gene of interest, it must first be cut out of the chromosomal DNA and inserted into what? A) restriction enzyme B) agarose gel C) vecto
Suppose you use a microscope to look at a cell from the leaf of a tree. What structure will you see that would not be found in a cell from your fingernail? A. m