Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

f(x) = –2 – 2, find f (3).
what is one way to model gravity and magnetism
math skills are important if you don't want a crummy job. convert it to academic version​
(score 8P)Hi, there!Just a quick e-mail to say that were OK and that our trip round France has gone really well. Tomorrow we (1.take) thetrain to Paris. I've de
What was Rutherford B Hayes known for doing
Why did Islam divided into Sunni and Shia? What were the consequences of it? WILL GIVE BRAINLIEST After the death of the prophet Muhammad, Islam spread across t
Please help me vote you brainiest
Which question will help you determine a poem's subject? What is the poem about? What is the poem's message? Who is the author? What kind of poem is it?
electro O kinetic energy Which is the type of energy available in food? (1 point) electromagnetic O gravitational O chemical O kinetic​
Which is an expression? O A. 2 + 5 = 5+ 2 O B. 2x6 O C. 4+ 3 < 9 O D. 1 = 3 - 2 The answer is : B i think