TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

Answer and please show the work !
How do you turn 18n into 11kg
Describe one way in which entropy can increase when reactants turn into products Answer in a complete sentence
what solution to m + m^5 ?
what is meaning of "Ego"?
Cell Cycle Division: Mitosis Beads Diagram
If some of the gas bubbles from the reaction how to skate out the bottom of the tube, how would this have affected your value for R?
Owen is making lemonade from concentrate. The number of quarts of water he needs is 4 times the number of quarts of concentrate. He wants to make 100 quarts of
In the following sentences adapted from The Cambridge Encyclopedia of Language, find the proper nouns and capitalize them. 1. The historian xenophon used shorth
A student scored 88%, 92%, and 84%? If he wants to average at least 90% what will his 4th test need to be? Please help me on this?