elizabethabijah elizabethabijah
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

6 students share 4 bagels equally, how much does each person get

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 03-06-2020

Answer:

(2/3) bagel per student

Step-by-step explanation:

Find the unit rate (fraction of a bagel per person):

 4 bagels

----------------- = (2/3) bagel per student

6 students

Answer Link

Otras preguntas

Are glucose and fructose a monosaccharides or disaccharide
What is the hands-off doctrine?
Which region receives the most amount of rainfall
F 16 of every 34 students attending a school are female, and the total number of students at the school is 4 , 760 how many of the students are female?
Which kind of contrast are present in the Louvre museum?
computer as an information processor​
How does the Newsela article “Health Benefits of Reading, Writing, Are Not Just for Patients" develop the central ideas that reading and writing is healthy and
HURRY!!! Find a unit rate: You bought 10 pounds of potatoes for $4
a block of aluminum occupies a volume of 11.3ml and weights 42.8 g What is its density
Use the distributive property to rewrite this expression. 3(a + 6)