chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

one square meter is equal to ten thousandsquare centimetres?​
Solve the following equation for d. m+1/6rd = 7
how has the acceptance of evolution affected the science of taxonomy
what the difference between psychopath and sociopath
Hello is someone able to help me type this essay.
help means should be well explained :) ​
PLS Help I have only 2 min left Which statement regarding the Peloponnesian War is TRUE? A) Sparta's alliance with the Persian Empire helped win the war again
9. Nadeem plans to ride her bike between 12 mi and at most 15 mi. Write and solve an inequality to model how many hours Nadeem will be riding.
If 5x+8=10 for some value of x then what is the value of 10x+16 for some value of x?
A: {1,3,5,7,9} B: {1,2,4,9} If c={1,6,8,10}, express following sets with bit strings:((in the picture))