amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

persuading your friend to make safe choices. List at least three dangers she may face and two alternatives for her to safely and legally enjoy the
What is the taste of the resulting mixture?
100 year of jrotc past present and future
During Medieval times, secular music was outlawed by the church and was not played.
Saltwater is denser than freshwater what ecosystem would be most affected by this fact
Complete the equations of the system in slope-intercept form. Use a decimal for the slope if necessary. Line 1 x y 0 3 1 5 Line 2 x y –1
which plant cell organelle uses light energy to produce sugar
Which of the following sentences has a compound predicate? A. She washed the shells and dried them in the sun. B. She placed the shells in a plastic bag whil
what is the answer to 2h-1/10=5/8?
find the unit rate of lisa walked 48 blockes in 3 hours how many blocks did she walk per hour