gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

At which point does the narrator reveal the story's true problem?
Explain the significance of popular sovereignty to the constitution.
Underline the nouns in the sentence, the clock needs batteries.
A certain food web is made up of crabs, lobsters, seaweeds, and sea gulls. Which organism is most likely the producer in this food web?
People must not leave bicycles In the hall. Active or passive?
what is y=8/5(x-9)+16 in slope intercept form
Use the table to answer the questions. What is the fastest time trial for the first quarter checkpoint? What is the slowest time trial for the first quarter ch
Восстанови все недостающие реплики Жанны и Оливье.
A. Jerry an electrician worked 7 months of the year. What percent of the year did he work? B. Jerry earns 12,800 a year, about 15% is taken out for taxes. How m
Needs to be checked Dont Answer yet give me 1 min because i need to attach the pics