johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Angela can swim 1,700 meters in 40 minutes. What is Angela's unit rate
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
each year Lizzie's school purchases students agenda books, which are sold in the school store. This, the school purchased 350 books at a cost of $1,137.50 if th
A car is driven 100 kilometers in the 1st week, 130 kilometers in the 2nd week, 160 kilometers in the 3rd week, and so on. What will be the total distance trave
What number is not part of the domain of f(x)= 3/ x+5 (3 over x + 5)
whats the answer to -12(4/3-1)
The first light bulb had a filament made of _____.
how did Japan's feudal system impact society?
AngleDFG and angleJKL are complementary angles. M angleDFG =x+5, and m angleJKL=x-9. Find the measure of each angle
What country claimed land in the far north of north america?