leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

Pearl Harbor took place on a _______________ because the Japanese knew the US Navy wouldn't be prepared.
How do you calculate angles on parallel lines
What is the angle of two2
Question 32(Multiple Choice Worth 2 points) (05.03 MC) Which of the following macromolecules are correctly matched with their subcomponents? Protein—monos
In asking consumers what career its famous barbie doll should pursue next, toymaker mattel was using ________.
A Ud. _____ dijeron la verdad. A. la B. le C. te D. me
Earth pulls down on you with a gravitational force that you call your weight. do you pull up on earth with the same amount of force?
Find the amount in a bank account if you deposited $10,000 for 25 years at 6.25% interest compounded quarterly.
PLEASE HELPP 1.Where would uncharged particles be most likely found in an atom? A.on the electrons B.inside the protons C.inside the nucleus D.outside
An industrial chemist is studying the rate of the haber synthesis: n2 + 3h2 → 2nh3. starting with a closed reactor containing 1.35 mol/l of n2 and 0.35 mol/l of