lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

What is the magnite of the net displacement of the mouse?
is 10/11 a terminating decimal
The sum of two numbers is 24. One is 6 less than twice the other. Find the two numbers.(apply polya's problem solving method)​
A football is kicked vertically upward from a height of 4 feet with an initial speed of 65 feet per second. The formula h=4+65t−16t2 describes the​ ball's heigh
How long is a basketball court? Select the best estimate A, 27 miles B , 27 feet C, 27 inches D, yards
When rubbing two insulators together, the one that gets a positive charge has had:______.a) protons added. b) protons removed. c) electrons added. d) electrons
state the reasons why reputation is like a bubble​
En un colegio hay 627 alumnos y sabemos que hay el doble de chicas que de chicos. De las chicas, a todas menos a 15, les gustan mucho las matemáticas. ¿Cuántas
Identify each factor as an internal or external pressure.
A study by van der Vink and students at Princeton University suggests that the level of democracy is more important than the strength of an economy in determini