avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

true or false following the french defeat, native americans were happy to trade with the british
What is the easiest way to remember something
Which of the following nations did NOT have a large colonial empire in North America?
A company is looking to hire a lawyer. One law firm states that their legal fees can be determined using the expression 350x + 22,000, where x is the number of
A technique in which human characteristics are given to an animal or an object
Do you think that the flying fishis free from predators onceit has left the water? ​
what claim is being made?
was a religious revival that challenged people to reexamine not only their relationship with God but with other people and government itself.
What kind of economy uses a free-enterprise system? a closed economy a command economy a market economy a traditional economy
Bacteria grow most effectively in extreme high-alkaline environments. True False